Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.06.2011 22:21 - Плэйкаст ««ХРИСТО БОТЕВ - КЪДЕ СЪМ...»»
Автор: yuliya2006 Категория: Поезия   
Прочетен: 7826 Коментари: 18 Гласове:
15

Последна промяна: 03.06.2011 22:24

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Гибелта на Христо Ботев през ясновидските очи на Слава Севрюкова -

http://www.sibir.bg/blog/momchev/?blogPage=blogPreviewArticle&artID=461612

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Относно "забулената в тайна" гибел на Христо Ботев







Плэйкаст ««ХРИСТО БОТЕВ - КЪДЕ СЪМ...»»

 

 

  image



Къде съм аз , повел другари,
на сигурна смърт, да ги заложа.
За святата наша България,
жертвен агнец да ги пренеса.

Къде съм аз повел другари
а всеки тук скрил се-робски дух.
А аз дошъл съм да ги спасявам,
народ велик да го правя днес.

Къде съм аз повел другари
а този нещастен пастир за овца.
Ще ми подвиква да бързам,
да плащам че турците идват.

Къде съм аз , кажи ми къде,
като Христос на кръста разпнат.
Да им простя, те не знаят,
че трябва да станеш, иначе си роб

 

 

ДЖУЛИЯ БЕЛ

http://yuliya2006.blog.bg/lichni-dnevnici/2008/06/02/hristo-botev-kyde-sym.198175

РУСКИ САЙТ
http://www.playcast.ru/view/1246350/33db64c1561ffed4704d1fe8603aa6ba128a5655pl

------------------------------------------------------------------------------


СТИХОВЕ ЗА ЛИЧНОСТИ В РУСКИЯ САЙТ
 http://www.playcast.ru/?module=user&action=playcasts&userId=92953&tagId=8776

-----------------   СКЪП ПОДАРЪК ОТ
DEMIDIIN
http://vbox7.com/collection:479492

-----------------------------------------------------

любими творци
http://www.playcast.ru/?module=user&action=playcasts&userId=92953&tagId 

Звук: - Томазо Альбинони "Адажио g-moll для органа и струнных" исп. Берлинский Филармонический оркестр (BPO)http://classic.chubrik.ru/Albinoni/…n.html image
Изображение: Христо Ботьов Петков, известен като Христо Ботев, е български национален герой, революционер, поет и публицист, роден на 25 декември 1847 г. (нов стил — 6 януари 1848 г.) - http://www.kalofera.com/bg/history.html image
Текст: ДЖУЛИЯ БЕЛ http://yuliya2006.blog.bg/lichni-dn…198175
Тэги: личности христо ботев



Гласувай:
15



Следващ постинг
Предишен постинг

1. kleopatrasv - Достоен стих за Ботев, поздравявам ...
02.06.2011 22:35
Достоен стих за Ботев, поздравявам те! Поклон пред пааметта му и нека не забравяме и неговите четници днес, паднали за свободата на родината!
/ прибавям поста ти към моята блог-вълна/
цитирай
2. yuliya2006 - Достоен стих за Ботев, поздравявам ...
02.06.2011 22:40
kleopatrasv написа:
Достоен стих за Ботев, поздравявам те! Поклон пред пааметта му и нека не забравяме и неговите четници днес, паднали за свободата на родината!
/ прибавям поста ти към моята блог-вълна/


ПРИЯТЕЛКО МОЯ, ВЕЛИКИТЕ ХОРА ПРАВЯТ ЕДИН НАРОД ВЕЛИК!

ПРОРОЧИЦА СЛАВА СЕРВРЮКОВА КАЗВА, ЧЕ ИМЕННО БОТЕВ ПРЕВЗЕМАЙКИ РАДЕЦКИ ДИГА НАЙ-ГОЛЯМ ШУМ И КАРА ЕВРОПА ДА ПРОГЛЕДНЕ КЪМ НАС
ТОЧНО ДЪРЗОСТТА МУ ПОКОРЯВА ЕВРОПА!
НО ЗА МЕН ТОЙ ИМА СЪДБАТА НА ХРИСТОС И ПРИ ЛЕВСКИ Е ТАКА...КОЛКО ПРИЛИКИ ИМА В ТЕХНИТЕ СЪДБИ..ВГЛЕДАЙ СЕ И ЩЕ ГИ ОТКРИЕШ...

С ОБИЧ ДЖУЛИЯ БЕЛ

цитирай
3. yuliya2006 - Гибелта на Ботев Вестник &q...
02.06.2011 22:45
Гибелта на Ботев

Вестник "Култура" - www.kultura.bg
... Старите, с многогодишен опит хайдушки водачи Панайот Хитов и Филип Тотьо, доказали се в не една битка, в последния момент отказват да оглавят трескаво подготвяната в Румъния чета. На тях им е ясно като бял ден – обречена е в зародиш. Врели и кипели в хайдушките дела, не е в стила им да рискуват нахалост. Няма да сложат глави в торбата в подкрепа на една изгубена кауза. Оплискано в кръв, сринато, опожарено – такова по онова време все повече се очертава Априлското въстание.

За да не се провали вече сформираната въоръжена дружина, която по предварителен замисъл трябвало да бъде предвождана от Панайот Хитов, а поетът да е неин писар (задача, изцяло по силите му), огненият публицист поема тежката войводска мисия.
Ще я изпълни ли без военен и пълководчески опит? Той не пресмята. Стремглаво се хвърля в битка. Не като един от многото. Като водач.
Героите се раждат от абсурда.
---
Първо – акостирали на Козлодуйския бряг, ентусиазираните Ботеви четници са грабнати от обаянието на напетия снажен войвода.

Нека си го представим. Той е в стихията си. Респектира с блестяща униформа и красива стройна осанка. Покорява с огнен поглед. Да се вслушаме в бликналите възторжени слова. Поетът се вълнува. Пламенната му реч за избавлението на роба и сладостта на свободата взривява. Вижда как България гори и стене в стихията на бунта. Поробените братя се сражават и трепетно търсят подкрепа. С радост, с усмивка, с оръжие гинат за Родината! Там жени берат цветя и плетат венци да закичат барутните пушки... Там...
... Лее се, лее вълшебното слово на екзалтирания войвода. Тръпчиво, завладяващо, като полета към независимостта. Възпламенява сърца. Окриля души. Поетът умее това повече от всеки друг. Четниците са очаровани. От оживелите пред тях героични картини. От обреклия се на саможертва магнетичен водач, повел ги към изгряващата Свобода. Просълзени са. И опиянени.
Войводата стремително предвожда дружината. Снажен, с грабваща окото хусарска униформа, с перо на самурения калпак. С кобур, сабя на кръста и високи черни лъскави чизми.
(Груба стратегическа грешка – водачът в никакъв случай не трябва да се набива на очи, за да не се превърне в лесна мишена за врага. Това би могло да се окаже фатално за четата. Подобен лукс опитните войводи Филип Тотю и Панайот Хитов за нищо на света не биха си позволили – б. а. )При Ботев е обратно – одеждите му са блестящи. Излъчват приповдигнатост и някаква странна тържественост. Сякаш е поел не на смърт, а на парад. (В интерес на истината, той е бивш актьор от трупата на Добри Войников в Букурещ. Униформата му е от реквизита на един от тамошните театри – б. а.)
Второ – едва дебаркирали на Козлодуйския бряг, върху четниците твърде бързо се стоварват нелеки прозаични проблеми. Точната дума е трагични. Не проблясва искрица въстание отвъд Дунава. Врачанската кааза е утихнала повече от всякога. Населението е не само мирно, но и жестоко наплашено от чудовищните зверства на поробителя. Дистанцирано, хладно. Някъде дори враждебно. Там, където ги има, мъжете и жените са се изпокрили и заключили по домовете. Повечето за по-голяма сигурност са далеко извън тях.
Трето – задават се не по-малко мъчителни, вече битови проблеми. Новите лъскави чизми на напетия войвода бързо се превръщат в бреме за него. Стягат, подбиват краката му.
Нима в напрегнатия продължителен поход той, предвождащият дружината, трябва да куца? Героично понася несгодата, но се налага членовете на четническия щаб, загрижени от началото за него, да го снабдят с кон, а по късно и с цървули, за да превъзмогнат стоварилите се неудобства.
Четвърто – когато на пътя на четата се изпречват група черкези-кавалеристи, експлозивният Ботев с извадена шашка, пришпорил коня, полита срещу тях. (Съпоставяйки го с Апостола, Слава Севрюкова констатира: ‛За разлика от Левски, той е непрактичен. Като всеки роден поет, във висша степен е идеалист.‛) За втори път щабът на четата в лицето на опитния й военен ръководител Никола Войновски спешно се намесва. С тактически маньовър отблъсква нападателите. Запазва преждевременно да не погине войводата с барутен характер. А после благоразумно охлажда бликналия му ентусиазъм. Това са факти. Доказват – гениален поет, журналист и революционер, Ботев не е подготвен като военни знания и практика. Затова трудно се адаптира към нелекото изкуство на четническата стратегия.
Пламенен публицист, не притежава, като някои от участниците в четата, боен и хайдушки опит. (Сред тях с военна подготовка са братът на Левски – Петър Левски, участвал в легията на Раковски, Димитър Икономов с чин капрал от същата легия, Спас Соколов – учил в Белградското военно училище, Никола Войновски – служил в руската армия, Йордан Йорданов-Инджето – с три години стаж в румънската войска и участие в четата на Стефан Караджа, Димитър Дишлията – другарувал с Хаджи Димитър и обикалял България с четата на Панайот Хитов, Хаджи Костадин поп Хаджидимитров – учил в Одеското военно училище, Тодор Илиев – служил в румънската жандармерия, Теофан Раданов – командир на доброволческа чета в Босненско-Херцеговинското въстание, Никола Кючуков – участник в същото въстание, и други – б. а.)
Практическите умения в тази ситуация са много по-ценни от ентусиазма, колкото и заразителен да е той. Какво ли би коствало това на четата? Възниква сериозен проблем – има ли войводата качества успешно да я води?
Инициативният комитет, подготвил изпращането й в разтърсеното от бунта сърце на Отоманската империя, далновидно е предвидил изход. Нелеката стратегическа задача е възложена на военния й командир Никола Войновски. Като офицер на руска служба, той притежава добра подготовка. Друг безспорен факт.
Неведнъж Слава Севрюкова подчертава: ‛Напетият войвода е с чувствителна, нежна, ранима духовна настройка на поет, но е лишен от пълководчески качества.‛
След мъчителен поход четниците са въвлечени в унищожителни обезкървяващи ги огнени схватки. Ожесточените сражения взимат все повече жертви. Дружината редее. Кръвопролитните битки при Милин камък, Вола, Камарата и Околчица сериозно я разтърсват и обезсилват.
Все по-често се долавя приглушеният, засилващ се тътен на назряващо недоволство. Понася се гневен ропот срещу невъстаналото население на Враца, изпокрилите се окръжни апостоли и бездействието на революционния комитет там. Опасно е искрата на брожение да не се раздуха и прехвърли срещу водачите на четата и най-вече срещу войводата.
Бързо топящата се дружина навлиза все и все по-навътре в Балкана, а вест за въстание няма и няма. Не пристига помощ ни от Враца, ни от околните села, както горещо се е очаквало.
На път е да се реализира най-жестокият кошмар. Противникът, зверовит бошибозук, настървен и все по-многоброен, подкрепен от редовна войска, затяга смазващ обръч. Жертвите растат.
Без спасителен изход за обречената чета, във върховните мигове на напрежение първоначалната възторжена екзалтация на войводата отстъпва. Задава се полюсно противоположна – на покруса и черно отчаяние. Истината – Ботев няма практическа подготовка да бъде водач на четата, но любовта му към Родината го тласка към саможертва.
‛В мигове на свръхчовешко напрежение – забелязва психотроничката – той не съумява да потисне обзелите го крайно мрачни чувства и настроения. Оживява поетът в него. В разрастващите се етапи на сътресение, достигащи логичната си кулминация, фината му изящна душа допуска груби тактически грешки.‛
Нека отново се върнем към развихрилите се драматични събития, но разкрити вече през психотронния взор на Слава Севрюкова.
Тя забелязва – ропотът в дружината срещу това, че няма и следа от въстание, и срещу онези, които са я повели (и подвели), става все по-явен. Расте, неуправляемо се усилва. Назрява остра реакция срещу водачите.
Ботев с изострените си рефлекси не може да не го забележи. Още по-невъзможно е да не откликне. Поетът в него в тези кризисни трагични мигове все по-често проговаря в скръбни тонове.
Ботев е отчаян. И вече не прави каквито и да са опити да потисне и прикрие чувствата си. Близките му съмишленици изтеглят изпадналия в униние войвода-поет встрани, до уединена скала. Сурово предупреждават: ‛Замълчи, войводо!‛.‛Всичко се срина!... Избиха момчетата... Нахалост... Нахалост...‛ – Ботев рухва.
Най-близкият по чин до него неочаквано изважда револвер. Заплашително го размахва.
В тоя решителен миг на крайно напрежение и безизходица – Слава вижда – не са издържали и неговите нерви.
Свръхафектиран, без опит във военното дело и психологията, войводата не съумява да се овладее:
‛Аз ли да мълча, аз?!... Избиха момчетата!... Подведоха ни... Враца мълчи... Защо?!...‛
Всеки може да изпадне в моментна слабост.
(Драмата се разиграва при едно от ожесточените сражения. В оглушителния, развихрил се на живот и смърт кървав бой, никой извън щаба не забелязва все по-заплашващата да се стовари трагедия над обречената дружина.)

---
... Сражението приключва. На групи, на групи бунтовниците се оттеглят. Тревожно напрежение витае, съпроводено с чувство за мрачна безизходица. Какво да се предприеме? Дали оцелелите четници да се насочат към отстоящата недалеко спасителна Сърбия? Или да продължат все и все по-навътре в непристъпните спасителни дебри на стария хайдушки Балкан?
Това обсъжда войводата със своя щаб зад прикритието на невисока канара. Без да се стигне до единно решение.
Ботев се изправя, за да види къде е поела дружината. В тоя фатален за него и четниците миг изтрещява пушка.
Пронизан в гърдите, войводата рухва.
Прорицателката забелязва – куршумът е изсвистял откъм гърба.
Кой е стрелял?

С психотроничните си умения Слава ‛забавя‛ и внимателно проследява ракурса в пространството на светкавично протеклите събития: ‛Добре прецеленият куршум, отпратил извисената душа на поета в други светове, не е турски. На четник е – висок едър мъж...‛

---
Има ли покушение срещу войводата? Ако да, кои са доказателствата за това?
След неговия край остатъкът от дружината се разпада на части. Поведени са от отделни членове на щаба и редови четници с повече опит: Никола Войновски, Георги Апостолов, Димитър Икономов, Никола Кючуков...

Не издава ли липсващото единно ръководство все по-пролазващите дълбоки вътрешни сътресения и разногласия? А може би – разрастващо се тягостно вцепенение? Неодобрение на станалото? Малцината очевидци на покъртителната сцена едва ли са съзрели успокояващи знаци в зловещата, непредвещаваща нищо добро кървава развръзка.

В спомените на Никола Кючуков се откроява странен епизод, на който дълго време, кой знае защо, никой от по-късните изследователи на събитията не обръща внимание. Касае се за внезапно настъпило охладняване в отношението към Ботев на един от щаба на четата, отказващ да изпълнява заповедите му, по-късно повел част от нея. Събитието е непосредствено преди смъртта на войводата.

За какво говори това?

(На въпроса дали е обсъждана възможността за евентуално покушение над Ботев от негови четници Никола Обретенов споделя пред комисия, създадена през 1929 г.: ‛Да, много се коментира това в затвора‛.

Мнението не е пристрастно. Сходни са становищата и на други участници в Ботевата чета по време на заточението им – виж в. ‛Независимост‛, бр. 2406-2414, 1-11. 06. 1929 г. – б. а.)
Дни след покъртителното събитие екзекуторът на войводата и повечето от заменилите го по силата на обстоятелствата на свой ред ще погинат в неравна битка.
Не е ли тук причината малцината доживели Освобождението очевидци на страшната трагедия да запазят и отнесат в гроба една зловеща кървава тайна? Казано е: ‛за мъртвите – или добро, или нищо.‛

---
... Столетие и половина по-късно за развихрилата се ужасна развръзка може само да се гадае.

‛След време го издигат в кумир – констатира от разстояние на годините Слава Севрюкова. – Това бе допуснато, защото от величав пример за саможертва се нуждае всяко племе.‛
Мистериозният куршум, изсвистял уж неизвестно отде и пронизал гърбом поета-войвода, най-вероятно е на...
Всъщност, има ли значение на кого?
По-важният въпрос е – трябва ли тази горчива информация да е достъпна за малцина?



Христо Нанев
цитирай
4. kleopatrasv - Джу, мистерия е все още къде е про...
02.06.2011 23:07
Джу, мистерия е все още къде е прострелян Ботев!
Георги Тахов

"Къде е ударен Ботйов?"

Или изстрелите са били два...

Ако в Ботйов е стреляно два пъти – в гърдите, както твърди Никола Обретенов, и в челото, както свидетелстват повечето от четниците, екзекуцията не би могла да бъде "случайна". При първия изстрел Христо Ботйов би трябвало да се повали незабавно, без значение дали той е ударен в сърцето или в челото. Следователно вторият изстрел е даден от упор, когато е рухнал на земята. Мнение по тези обстоятелства даде и полк. Никола В. Попов от Националния институт по криминалистика:

"При изстрел в черепа, слепоочието или челната част и при изстрел в корпоралната област, и по-точно в сърцето, тялото моментално прекъсва жизнената си дейност и изгубва контрол, тъй като неминуемо настъпва екзитус (смърт). При това положение простреляният не би могъл да се задържи прав по никакви физически закони. Ако трупът е обстрелян с два изстрела – в челото и сърцето, това едва ли е станало едновременно, тъй като още при първия изстрел простреляният би трябвало да е паднал на земята. Заключението е, че след рухването му в него отново, за втори пореден път е стреляно."

Известно е, че в науката всеки един довод би могъл да се обори само с друг казус. Никола Обретенов иска да ни внуши, че след изстрела в сърцето, той и Георги Апостолов били поели тялото на простреляния Ботйов. Нека се върнем на думите му: "В същия момент изгърмя пушка, Ботйов падна на гърба си, поддържан от двете страни от мен и Апостолов, пронизан в сърцето от куршума" (Н. Обретенов. Спомени... С., 1970, с.297).

Остава съмнението, че е прострелян и в главата. Как би могло да стане това без втори изстрел – от упор?!

При положение, че изстрелите са два, твърдението за изстрел "от храстите" е неубедително. Ясно е всъщност, че става дума за екзекуция, за два поредни изстрела. Истината е, че първият куршум незабавно предизвиква екзитус и той несъмнено е отправен от Войновски, а вторият изстрел е от някой около Ботйов и това е Обретенов. За пред "своите" Никола Обретенов може да е търсил довод, че Ботйов така и така е прострелян и не бива да се измъчва. Никола Войновски, потресен от деянието си, вероятно не е останал на лобното място и незабавно е хукнал към откъснатия вече от четата отряд. При Ботйов остава Обретенов – да се изземат вещите на убития и по възможност да се покрие, за да не може скоро да бъде разпознат. Приказките за тежкото изживяване на гибелта от негова страна са естествени. Този акт ще го преследва до гроба – зловещ и престъпен по същност. Една сентенция гласи, че престъпниците обикновено живеят дълго, за да изкупват греховете си. И той наистина живее до дълбока старост, безпокоен непрекъснато от въпроса: "Кой уби Христо Ботйов?!!". И е търсил обективни и субективни доводи.

Това, че картата е била пронизана от куршум, е било доказателство за неговото становище, за спонтанно съчинената му версия. Тя го превръща в своеобразен летописец на Ботйовата епопея – гонел го е страхът някой да не надделее в доказване на истината, в оспорване на онова, което вече е казал. В напреднала възраст се вдига да повтори пътя си към Йолковица, за да помогне за установяване на лобното място. Жестоко е да се спомене, че стара истина е, че престъпникът винаги се връща на местопрестъплението. Откровено казано, неговата драма не е по-малка от тази на Христо Ботйов, както спомена в един разговор Владимир Свинтила: "По същността си тя е Шекспировска драма! Обретенов многократно е съпреживял този момент, без да може да се освободи както от картината на поваления труп, така и от видението на окървавеното чело, в което не би могъл да стреля друг при втория изстрел, освен той."

Разделението на мненията – в сърцето или в челото е убит войводата – започват още непосредствено след екзекуцията и малко след изоставянето на трупа на лобното място. Тези, които са между очевидците на разстрела, отбелязват изстрела в сърцето. Давайки си клетва да мълчат, те не могат да приемат, че екзекуцията е със съекзекутори, т.е., че съществува и изстрел в главата. Не е било възможно да заровят трупа – покриват го с клони, и то шипки, т.е. с трънак, който някой едва ли би се заел да разплита. Четниците научават за гибелта и някои от тях минават след Обретенов и приятелите му през лобното място. Виждат простреляното чело, проронват сълзи и отминават. Малцина са могли да допуснат, че Ботйов е бил убит "от свои", за да търсят доказателства. По-късно ще им се обяснява, че няма изстрел в главата; че кръвта там е, "защото са изваждали трупа и кръвта се е стекла към лицето". Трудно е можел някой да се върне и да провери. А че не са свидетели само Обретенов и останалите му другари, за това свидетелства изявлението на члена на щаба Димитър Икономов. Научавайки, че Ботйов е убит, той се е считал длъжен да се озове на лобното място. В "Материали за Хр. Ботевата чета" (1926), издадени от брат му Пенчо Икономов, на стр. 33 революционерът и другарят на Ботйов дава следните подробности:

"Като гръмнат останах, като научих, че воеводата Ботйов е паднал убит. Отидох на лобното място и сварих го в предсмъртна агония. От други узнах как е станала тази печална случка: като изсвирила тръба в лагера на турците, Ботйов полюбопитствал да види, ала в този момент пукнала вражеска пушка, един куршум се забил в челото му, той паднал на земята и вече нищо не продумал. Алена кръв шуртела от раната му. Дълго време не можехме да се бавим на това опасно място..."
цитирай
5. yuliya2006 - КЛЕО, БИЛ Е ИЗБРАНИК. . . ИМАЛ Е МИ...
02.06.2011 23:11
КЛЕО, БИЛ Е ИЗБРАНИК...ИМАЛ Е МИСИЯ..БИЛ Е САМ ПО ПЪТЯ НА ГОЛГОТА..НО Е ЖИВ И ДНЕС!

С ОБИЧ ДЖУЛИЯ БЕЛ


Христо Ботев

ДО КАПИТАНА И ПЪТНИЦИТЕ
НА ПАРАХОДА "РАДЕЦКИ"


Превод на български
Господин капитан!
Господа пътници!




Имам чест да ви обявя, че в тоя параход се намират български въстаници, на които имам чест да бъда войвода.
С цената на нашия добитък и на нашите земеделски сечива, с цената на големи усилия и с пожертвуване на нашите блага, най-после с цената на всичко, що е най-скъпо на тоя свят (без знанието и въпреки преследванията на властите в страната, чийто неутралитет ние уважихме), ние си доставихме това, което ни беше необходимо, за да се притечем на помощ на нашите въстанали братя, които се сражават тъй храбро под българския лъв за свободата и независимостта на нашето скъпо Отечество - България.
Ние молим Господа пасажерите никак да не се безпокоят и да останат спокойни. Колкото за вас, Господин Капитане, аз имам тежката длъжност да ви поканя да поставите парахода на мое разположение до самото ни слизане, като в същото време ви заявявам, че и най-малкото ваше съпротивление ще ме постави в печалната необходимост да употребя сила и въпреки волята ми да си отмъстя за отвратителната случка върху парахода "Германия" в Русчук през 1867.
И в единия, и в другия случай нашият глас за бой е следния:

Да живее България!
Да живее Франц Йосиф!
Да живее граф Андраши!
Да живее християнска Европа!

Х. Б о т й о в 185

Долуподписаните потвърждаваме истинността на това писмо:
Д о й м и, помощник
Е н г л е н д е р, кап.
Х а д з е л, I-ви машинист

УДОСТОВЕРЕНИЕ, ДАДЕНО НА
КАПИТАНА НА ПАРАХОДА "РАДЕЦКИ"

Ние, долуподписаните, удостоверяваме с настоящето, че ние, въстаниците на България, със сила принудихме капитана на кораба "Радецки" да спре на турския бряг, ако и да няма станция.

Въстаниците на България
Войвода: Б о т й о в 186


http://www.litclub.com/library/bg/botev/index.htm
цитирай
6. radostinsv - И тук питам Кой стреля в него? &...
02.06.2011 23:22
И тук питам Кой стреля в него?
"При изстрел в черепа, слепоочието или челната част и при изстрел в корпоралната област, и по-точно в сърцето, тялото моментално прекъсва жизнената си дейност и изгубва контрол, тъй като неминуемо настъпва екзитус (смърт). При това положение простреляният не би могъл да се задържи прав по никакви физически закони. Ако трупът е обстрелян с два изстрела – в челото и сърцето, това едва ли е станало едновременно, тъй като още при първия изстрел простреляният би трябвало да е паднал на земята. Заключението е, че след рухването му в него отново, за втори пореден път е стреляно."

цитирай
7. radostinsv - Н. Обретенов казва ли истината?
02.06.2011 23:23
Известно е, че в науката всеки един довод би могъл да се обори само с друг казус. Никола Обретенов иска да ни внуши, че след изстрела в сърцето, той и Георги Апостолов били поели тялото на простреляния Ботйов. Нека се върнем на думите му: "В същия момент изгърмя пушка, Ботйов падна на гърба си, поддържан от двете страни от мен и Апостолов, пронизан в сърцето от куршума" (Н. Обретенов. Спомени... С., 1970, с.297).
цитирай
8. yuliya2006 - И тук питам Кой стреля в него? &...
02.06.2011 23:33
radostinsv написа:
И тук питам Кой стреля в него?
"При изстрел в черепа, слепоочието или челната част и при изстрел в корпоралната област, и по-точно в сърцето, тялото моментално прекъсва жизнената си дейност и изгубва контрол, тъй като неминуемо настъпва екзитус (смърт). При това положение простреляният не би могъл да се задържи прав по никакви физически закони. Ако трупът е обстрелян с два изстрела – в челото и сърцето, това едва ли е станало едновременно, тъй като още при първия изстрел простреляният би трябвало да е паднал на земята. Заключението е, че след рухването му в него отново, за втори пореден път е стреляно."



СПОРЕД СЛАВА СЕВРЮКОВА..БИЛ Е БЪЛГАРИН..НЕ КАЗВА ИМЕТО ЗА ДА НЕ СЕ СРАМУВАМЕ...

цитирай
9. yuliya2006 - Известно е, че в науката всеки един ...
02.06.2011 23:34
radostinsv написа:
Известно е, че в науката всеки един довод би могъл да се обори само с друг казус. Никола Обретенов иска да ни внуши, че след изстрела в сърцето, той и Георги Апостолов били поели тялото на простреляния Ботйов. Нека се върнем на думите му: "В същия момент изгърмя пушка, Ботйов падна на гърба си, поддържан от двете страни от мен и Апостолов, пронизан в сърцето от куршума" (Н. Обретенов. Спомени... С., 1970, с.297).



Страшното е, че това е била реалността тогава.Сблъсака на гения-поет,надминал времето с онази жалка действителност за пълния стомах на роба.Нима няма нещо общо със сега.
Народа се краде организирано,методично,скрито.И го лъжат,лъжат,защото знаят неговото болно място-мълчанието и покорността на роба.Колко години още трябва да минат...
Четях великата пророчеца Слава Севрюкова,била е ползвана от Държавна сигурност,от КГБ,с нейни прозрения учени са печелили Нобелова награда.И това което прочетох за Ботев ме потресе,за оня сблъсък в който той стана герой, но другото-народа, като еврейте когато предадоха Христос.

с обич ДЖУЛИЯ БЕЛ
цитирай
10. kleopatrasv - И тук питам Кой стреля в него? &...
02.06.2011 23:47
yuliya2006 написа:
radostinsv написа:
И тук питам Кой стреля в него?
"При изстрел в черепа, слепоочието или челната част и при изстрел в корпоралната област, и по-точно в сърцето, тялото моментално прекъсва жизнената си дейност и изгубва контрол, тъй като неминуемо настъпва екзитус (смърт). При това положение простреляният не би могъл да се задържи прав по никакви физически закони. Ако трупът е обстрелян с два изстрела – в челото и сърцето, това едва ли е станало едновременно, тъй като още при първия изстрел простреляният би трябвало да е паднал на земята. Заключението е, че след рухването му в него отново, за втори пореден път е стреляно."



СПОРЕД СЛАВА СЕВРЮКОВА..БИЛ Е БЪЛГАРИН..НЕ КАЗВА ИМЕТО ЗА ДА НЕ СЕ СРАМУВАМЕ...


В "Спомени по българските въстания" Обретенов косвено потвърждава тази теза, като твърди, че Ботев е убит от неприятелски куршум. Това, което премълчава, е че куршумът е български).
цитирай
11. yuliya2006 - И тук питам Кой стреля в него? &...
02.06.2011 23:52
kleopatrasv написа:
yuliya2006 написа:
radostinsv написа:
И тук питам Кой стреля в него?
"При изстрел в черепа, слепоочието или челната част и при изстрел в корпоралната област, и по-точно в сърцето, тялото моментално прекъсва жизнената си дейност и изгубва контрол, тъй като неминуемо настъпва екзитус (смърт). При това положение простреляният не би могъл да се задържи прав по никакви физически закони. Ако трупът е обстрелян с два изстрела – в челото и сърцето, това едва ли е станало едновременно, тъй като още при първия изстрел простреляният би трябвало да е паднал на земята. Заключението е, че след рухването му в него отново, за втори пореден път е стреляно."



СПОРЕД СЛАВА СЕВРЮКОВА..БИЛ Е БЪЛГАРИН..НЕ КАЗВА ИМЕТО ЗА ДА НЕ СЕ СРАМУВАМЕ...


В "Спомени по българските въстания" Обретенов косвено потвърждава тази теза, като твърди, че Ботев е убит от неприятелски куршум. Това, което премълчава, е че куршумът е български).



ЛЕВСКИ, БОТЕВ, ХРИСТОС..САМИ ПО ПЪТЯ НА ГОЛГОТА..ПРЕДАДЕНИ...ВЕЛИКИ!

С ОБИЧ ДЖУЛИЯ БЕЛ
цитирай
12. stela50 - Вълнуващ стих за Велик човек ...страшно въздействаща музика .
03.06.2011 00:11
Много се писа за Ботев ,Джу ...Познавам писаното от Нанев ,вярвам на Слава Севрюкова . Истина ,или мистерия ...както казваш ти - бил е избраник ,имал е мисия -ДЪРЗОСТТА МУ ПОКОРЯВА ЕВРОПА и за поколенията той е жив ,той не умира .
Велик в саможертвата и гениален поет .Права си ,има много общо в съдбите им
с Левски ,не случайно прозвучава и това НАРОДЕ ????.
Днес беше ден за поклон и размисъл ...
Разбирам непримиримата ти душа ,но един смел до безразсъдство човек никога не може да бъде разбран от всички ,хората са различни . И може би не пълния стомах ,не робското мислене тогава са виновни за смъртта му .Да вярваме ,че наровната любов ,тази вечна и винаги нова любов го прави Велик и безсмъртен през вековете ...
Поздрави за постинга ,мила !
цитирай
13. yuliya2006 - Много се писа за Ботев, Джу. . . По...
03.06.2011 05:39
stela50 написа:
Много се писа за Ботев ,Джу ...Познавам писаното от Нанев ,вярвам на Слава Севрюкова . Истина ,или мистерия ...както казваш ти - бил е избраник ,имал е мисия -ДЪРЗОСТТА МУ ПОКОРЯВА ЕВРОПА и за поколенията той е жив ,той не умира .
Велик в саможертвата и гениален поет .Права си ,има много общо в съдбите им
с Левски ,не случайно прозвучава и това НАРОДЕ ????.
Днес беше ден за поклон и размисъл ...
Разбирам непримиримата ти душа ,но един смел до безразсъдство човек никога не може да бъде разбран от всички ,хората са различни . И може би не пълния стомах ,не робското мислене тогава са виновни за смъртта му .Да вярваме ,че наровната любов ,тази вечна и винаги нова любов го прави Велик и безсмъртен през вековете ...
Поздрави за постинга ,мила !


СТЕЛА, БЛАГОДАРЯ ТИ!


СЛОВА ЗАВЕТИ

"Само онзи, който е свободен, само той може да се нарече човек в пълния смисъл на думата"

в. "Знаме" бр. 23, 27 юли 1875 г.

"Както окото е потребно за светлината, ухото за звукът, а разумът за разбирането и на най-простите истини, така също науката, образованието и развитието са потребни за който и да е народ, за да достигне до известна степен на своето благосъстояние..."

в. "Знаме" бр. 1, 8 декември 1874 г.

"Идеята за свободата е всесилна и любовта към нея сичко може да прави."

в. "Знаме" 22, 13 юли 1875 г.
цитирай
14. bogomil - Поздравления за поетичната творба
03.06.2011 18:12
Благодаря на Джулия бел за коментара.
16:50 Мила Джу,
Представила си един дълбоко психологичен анализ на събитията свързани с похода на Ботев към" Отчаяната революция" и безсмъртитео. Аргумените на автора на този материал в "култура", като художествено творение са добри. Но с него авторът отново поставя на дневен ред истината за гибелта на войводата Ботев, която през последните години бе представена пред обществото с нова версия от големмият бележит патриот и родолюбец Стефан Цанев. Без да коментирам подробности се чуствам задълвен да да покажа в постинг моята публикация във списание Истори. бр,3/2009г. стр,52-64.озаглавена "Относно гибелта на Христо ботев" Като литераура там са пказани много източници спомени на съвременици и , на четници, комисии и т.н
Тъй като и талантливата Клеоптра поставя в своята великолепна поетичн творба този проблем, изказвайки ви признателност за съдействието аз насмирам за необходимо да поставяп този проблем в отделен нов постинг,. Чуствам се задължен пред истината и историята да направя тпва, макар и като скромен българин неизвестен. Старая се да се придържам към литература и документи отразяващи наши исторически събития.
Що се отнася до отношението към национално освободителното движение нещата са стояли точно така. Българската емиграция се е разделила на две групи или тречения." стари" и " млади". Привържениците на старите са устоявали остарелите или по скоро изигралите историческсата си роля идеи за четническа тактика, разработени от Идеолога на нашата национално освободително движение. Г.С.Раковски. който наистина е имал огром,но влияние. Тук се причисляват Филип Тотю. Панайот Хотов. Фил;ип Тотю е имал остри противоречи с апостола Левски по редица въпроси, включително и по въпроса кога да се извърши революцията през лятотои или през зимата. Левски убедително и аргументирано като военен стратег (завършил белградска легия) се опитва да представи редицата предимства на зимното начало на въстанието. за да може да се устои на много по модерната и мобилна добре въоръжена турска армия. Филип Тотю се противпоставя. Той бил любимец на Добруджанци -на силистренци. когато му предлагат да оглави въстанието в добруджанския район той упорито отказва придържайки се към четническсата тактика. Подобна тактика и подвеждане е извършил и през септелмври 1875 г. по време на Червеноводско новоселското въстание
А тъй наречената " Добродетелна дружина' в която членували предимно заможни българи в емиграция били привърженици на дуалистична
идея , т.е били на дуалистични позиции, освобождение чрез реформи и компромиси в като автономна държава в рамките на османската империя. Смятали са, че само чрез образование и просвета може да се постигне желаната цел. Привържениците на младите са били за въоръжена борба. те са очаквали и подкрепа на западните велики сили, отстоявали идеите на италианскаъта революция, на идеите на мацини, на борбата на Гарибал;ди, на българските водачи Ботев и Левски и т.н..

с поздрав, уважение и благодарност за коментарите и съдействието ви

www.bogomil.blog.bg

цитирай
цитирай
15. yuliya2006 - БОГО МИЛ, СКЪПИ ПРИЯТЕЛЮ. . . БЛА...
03.06.2011 22:20
БОГО МИЛ, СКЪПИ ПРИЯТЕЛЮ...БЛАГОДАРЯ ТИ!
ЗНАЕШ ТРЯБВА ДА ТЪРСИМ ИСТИНАТА..ДА РАЗБИРАМЕ СЪБИТИЯТА..ДА СВАЛИМ ПЕЛЕНАТА
ВЕЛИКИ ЛИЧНОСТИ..В ИМЕТО НА СВОБОДАТА ПОВЕЛИ ЕДИН РОБСКИ НАРОД..ХАРИЗМА И НЕОБИКНОВЕНА СИЛА ЗА ДА НАКАРАТ РОБА ДА СЕ СЪБУДИ

ВЕЛИКИТЕ ХОРА ПРАВЯТ ЕДИН НАРОД ВЕЛИК..НЕ ТЪЛПАТА

С ОБИЧ ДЖУЛИЯ БЕЛ
цитирай
16. bogolubie - Господ ни учи,
04.06.2011 20:15
че който се бои за живота си, ще го загуби. Затова те, които не трепереха за живота си са живи в сърцата на хората. А предателите ги има и днес сред българите, за жалост!
цитирай
17. yuliya2006 - ПОЛИТИЧЕСКА ЗИМА Христо Бо...
04.06.2011 22:33
ПОЛИТИЧЕСКА ЗИМА

Христо Ботев

web

"Дали се зора довърши, или се двенощи смесиха?"

Приятно нещо е да има човек топла соба, самун хляб, парче сланина и няколко глави праз лук, пък да легне и да мисли, или да спи и да сънува. Приятно е, но да има и една от тия две болести: или млада жена, или стар ревматизъм; лежиш, лежиш, а мисълта ти като у немец, пълна и богата като готварница, дълга и безконечна като суджук - суджук, с който във виенския райстаг немците и маджарите бият по главата славянските депутати; а въображението ти като у арапин, силно и остро като тюмбекия1 - тюмбекия, която е крайно полезна за краставите народи, - пламенно и възвишено като дим. Дим, дим! под който ние българите така сладко спим. Мислиш, мислиш, пък се попротегнеш като философ, прозевнеш се като дипломатин, почешеш се в тила като политик и ако ти позволи жената или ревматизмът да заспиш, то спиш като Крали Марка.

Заспиш и сънуваш... Но какво сънуваш? - Сънуваш, че светът прилича на кръчма и че гладните, дрипавите и измръзналите народи са се събрали в нея и на колене въздават хвала Бахусу. Г-н Бисмар възседнал земното кълбо и точи из него пелин за здравето на Германия; дядо Горчаков раздава коливо за "бог да прости" славяните; майстор Андрашия свири чардаш и кани чехите, сърбите и хърватите да попеят и да поиграят на гладно сърце; Мак Махон плете кошница за яйцата, които Франция ще да снесе през немските велики пости на Елзас и на Лотарингия; лорд Дерби си точи севастополската костурка, за да надроби прясно сирене за европейската търговия на возток и за да отреже от бутовете на някое диво африканско или азиатско племе бюфтек за английското човеколюбие; испанските "братовчеди" са застъпили тялото на майка си, бозаят кръв из нейните гърди и плюят един другиму в очите; владетелят на чизмата се наговаря с човека от Капрера да изчистят блатото на Рим (не папата, който ще да се изчисти сам) и, наместо хляб и макарони, да дадат чист въздух на Мациниевите дечица; безбрадото пърчле на солените, възседнало буцефалът на Александра Македонски и исторически иска да докаже, че само немецът може да бъде пастир на козите; босфорският пилафчия подсмърча до вратата на кръчмата, яде червата на раята, пие дипломатическа боза и вика "Аман от пияни хора". Множество малки и големи господа духат на своите измръзнали ръце, гледат с особено равнодушие на просяците, молят се богу за плодородието на човеческия род и за изобилието на хорската глупост и слушат как вият вълците в гъстата литературна и финансиялна мъгла и как плачат децата на Европа за лятото на науката и на цивилизацията.

А ти, българин и патриотин, гледаш на всичкото това с особено недоверие и думаш: "суета сует и всяческая суета". Светът е кръчма, а ти трябва да плачеш със смях, да се смееш със сълзи и на сън да виждаш лятото на Балканския полуостров. "Щастлив е, думаш, българският народ, щастливи са грешните в мъката, щастлив съм и аз в своята топла соба." Лежиш на гърба си и благодариш всевишният таван, че по негова непостижима милост ти имаш барем покрив над главата си; снегът те не вали, мухите те не безпокоят, в червата ти не произхожда никаква революция, ревматизмът те не безпокои, жената ти не те мъчи, парите ти не се губят; а на четирите стени на стаята ти мухите ти оставили в наследство цели томове списания на български език. Наместо икона, над главата ти виси портретът на н. в. султанът, покрит с тънко едно було от лионската фабрика на паяците; под портрета е залепен фермана с 11-те точки на българското щастие, а във фермана волята на негово императорско величество, небесният представител на влашкките българи, г. Пандурски, и горещите желания и надежди на нашите цариградски патриоти. Земи си един комат хляб, малко сланина и една глава лук, пък чети: "Моята царска воля е, щото сичките животни по държавата и верни мухи поданици да могат да помагат доколкото им се пада на гърбовете, на ежедневните им царски поядания, които полагам за достигание до по-висока степен на моето затлъстяване и за благоденствието на моята обширна кочина." А по-надоле следва рахатлъкът на екзархията, правдините на българския народ и кефът на босфорския Саул
цитирай
цитирай
18. анонимен - ydIQOoJu
21.06.2011 20:14
AFAIC that's the best anewsr so far!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: yuliya2006
Категория: Поезия
Прочетен: 7393581
Постинги: 1507
Коментари: 12079
Гласове: 61512
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930