Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
17.06.2008 22:50 - КЕМАЛ АТАТЮРК - ТЯ
Автор: yuliya2006 Категория: Лични дневници   
Прочетен: 11838 Коментари: 11 Гласове:
0

Последна промяна: 18.06.2008 07:47


image

КЕМАЛ АТАТЮРК - ТЯ
imageimage        
Номер: #635972
Автор: yuliya_2006
Категория: Галерея
Дата создания: 17.06.2008 - 23:38:57
Просмотров: 0   Комментариев: 0 

Посмотреть плэйкаст в новом окне



КЕМАЛ АТАТЮРК - ТЯ     В РУСКИЯ САЙТ
http://www.playcast.ru/playcasts/view.php?card=635972&code=16cc127fdaa7f395bfe351371847b1f007d1c7bc



КЕМАЛ АТАТЮРК -ТЯ   BLOG BG
Към постинга посветен на КЕМАЛ АТАТЮРК прилагам коментарите на Тюрк от АНКАРА. И му благодаря за всичко което изпрати като матеряли, адреси за този велик човек
http://yuliya2006.blog.bg/viewpost.pid=160714

image



Тагове:   Ататюрк,


Гласувай:
0



1. kleopatrasv - Превъзходна си , наистина !
17.06.2008 23:44
Възклицанието като най-висша форма на човешка радост и вдъхновение " ГО" е накарало да извика -
"ТЯ"!!Божествено вдъхновение !Е, " разни хора - разни идеали ", а някои нямат и такива !
Чудесна си !
цитирай
2. yuliya2006 - Клео, благодаря ти за подкрепата по ...
18.06.2008 07:22
Клео, благодаря ти за подкрепата по тази моя творба.ЗА ГОЛЯМАТА ЛЮБОВ И НЕЙНАТА СИЛА ДА ЗАРЕЖДА ВЕЛИКИТЕ ХОРА И ДА ИМ ДАВА СИЛА
Днес не вярват в нея, смятат я за измислица и нереалност.Но света се върти в кръг и утре отново ще я забележат и оценят
Ето имам коментар в руската версия от рускиня.Тя в далечна РУСИЯ, знае за тази история и ми пише невероятен коментар и нямам думи

sofia3 18.06.2008, 00:21 Сообщение: #1


Регистрация: 11.05.2008
Группа: Пользователь
Плэйкастов: 55
Файлов: 19
Комментариев: 60 Да.
Странная история о страстной любви великого турецкого правителя и нежной девушки из Софии...Еще с молодых лет он влюбляется в нее ,когда работал послом Турции в Софии в начале 20-го века.Очень трогательная история...принадлежить миру..но по стечению обстоятельств не получила известности...
Сейчас почти забытая любовная история....
Аттатюрк и дочка болгарского генерала...
Странно и очень драматично... Невозможно красиво и грустно...
любовь между християнкой и муслульманином,
любовь между нежной девушкой исключительной красоты и обаяния и умным и образованным Аттатюрк...


Ето статия във в. Стандарт по темата
Ататюрк оставя сърцето си в България
в-к "Стандарт"

Днес в Турция всичко свързано с Кемал Ататюрк, е национална светиня. Няма град без негов паметник.

Името му е Мустафа, което означава избран. Баща му, митничар в Солун, се надява синът му да стане виден политик и с цената на всякакви жертви го праща в офицерското училище. Заради отличните си оценки по математика Мустафа е назован от съучениците си Кемал - зрял, съвършен.

Хората го наричат още Ататюрк (баща на нацията), защото извежда Турция от мрака на феодализма и религиозния фанатизъм и успява да изгради модерна държава. Малцина обаче знаят, че той е живял у нас година и половина и в младата българска държава се е учил на парламентаризъм. Тук среща и любовта на живота си.
За любовта на Ататюрк към България и към Димитрина Ковачева разказва новият документален филм на екип от телевизионната къща "Интернешънъл филм сървиз - София" и турската национална телевизия ТРТ. Филмът е в две части - "Мустафа Кемал Ататюрк и България" и "Мир в страната, мир в света". По време на снимките сценаристката Елена Димитрова и режисьорът Али Дервиш откриват племенницата на Димитрина.

От нея научават за последните дни на Ковачева. Мити умира от рак на стомаха на 80 години. Сутринта на 9 август 1966 г., миг преди да издъхне, отваря очи и казва: "Сънувах Кемал."
Може би любимият я прибира при себе си. Обичта на Ататюрк към Димитрина е коментирана от всички днешни турски историци, твърдят от екипа. Блузата, с която българката танцува с него на паметния бал, близките й предават в музея на Ататюрк в Анкара. Първият турски президент умира на 10 ноември 1938 г. от чернодробна цироза на 57 години. Днес стаята му в истанбулския дворец Долма бахче сарай е запазена в автентичния си вид. Дори часовникът е заковал стрелките си на 9,05 часа. Близките му разказват, че сред вещите му намерили само една снимка - на неговата любима, с която на земята остават завинаги разделени.
В мъглив ноемврийски ден през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в България като военен аташе. Той е на 32 - висок, красив и общителен. Преди това е бил във Франция и е приел европейския маниер на живот. Френски списания го определят като един от най-чаровните и елегантни мъже в световната дипломация. Синеокият майор слиза на калната централна гара в София и се запътва към хотел "България" на "Царя", за да пренощува. След няколко дни приятели го съветват да се премести в по-новия хотел "Сплендид" - зданието зад Централна баня.
Веднъж в казиното младият турски дипломат се запознава с чудно хубава девойка - Димитрина Ковачева, втората дъщеря на генерал Стилиян Ковачев, бивш министър на войната. 21-годишната Мити, както й казват галено, току-що се е върнала от Швейцария, където учи литература и музика. Там отхвърля предложението за брак на богат аристократ, когото не обича. Мити се откроява сред останалите момичета с миловидното си лице, руси къдрави коси и тъмнокафяви очи. Чуждите кореспонденти я наричат "Българската роза". Тя често изнася дарителски концерти пред елита и Мустафа Кемал, който боготвори класиката, ходи да я слуша. За него Мити е образец на съвременна жена, съчетаваща същевременно висок морал и уважение към традиционните ценности. Такива жени той мечтае да види след време и в Турция.
На новогодишен бал в двореца той се появява в униформата на еничарин, изписана от музей в Истанбул специално за случая. Кани я на танц и всички се отдръпват, за да се насладят на хубавата двойка. Това е началото на красива и романтична любов. Двамата много обичат да се разхождат в Борисовата градина.

Тя обожава пързалянето с кънки а той я чака след пързалката на езерото "Ариана". Любимото им място е Боянският водопад. Все по-уверен, че Мити е любовта на живота му, Мустафа Кемал дълго време премисля пречките за евентуален брак между тях. Той е по-възрастен с 11 години и освен това има много политически противници сред младотурците в Истанбул, които биха вгорчили съвместния им живот. Приятелят Димитър Ачков урежда работата отдалеч и Мустафа Кемал се сприятелил с генерал Стилиян Ковачев, когато отива при него да пият кафе, и най-чистосърдечно го моли да му даде ръката на дъщеря си. Докато жените в кухнята приготвят сладкишите, двамата военни си говорят. Оказва се, че само преди година, по време на Балканската война, те са били противници от двете страни на фронта. Генералът изважда картата и двамата стигат до извода колко безсмислена е войната. Колко далеч от истинските човешки отношения е това хората да се бият и да решават въпросите чрез сражения. Тази мисъл на Ататюрк по-нататък минава като червена нишка през целия му живот. Генерал Ковачев има още едно момиче и момче, но както сам казва не може да се раздели с любимото си дете. Бащата смята, че Мити няма да понесе условностите на друга религия. И Мустафа Кемал си тръгва огорчен, но продължава да се вижда тайно с нея. Политическите събития обаче пречат на връзката им. На 29 октомври 1914 г. Турция се включва във войната на страната на Германия и Австро-Унгария, а през 1915 г. Ататюрк, вече подполковник, получава заповед да се върне в Истанбул.
После тайно идва и повторно иска ръката на любимата си. Генерал Ковачев пак отказва и прибързано я сгодява за инженер от Русе. Тя припада и връща пръстена. Но се подчинява на волята на баща си и се разделя с Кемал. По-късно се омъжва за заможния адвокат Деян Деянов, станал по-късно депутат. От него има три деца - Анна, Олга и Тодор. Преживява много житейски драми. След 9 септември 1944 г. съпругът й получава смъртна присъда. В последния момент името му е изтрито от списъците. Двамата са интернирани в Делиормана, а имуществото им е конфискувано. Макар че Димитрина никога не говори пред мъжа и децата си за своето минало, в душата й е останала искрата любов към Мустафа Кемал.
Тя следи събитията в Турция, изрязва съобщения за него и ги пази в тетрадка. Впоследствие Ататюрк минава оттук няколко пъти вече като ръководител на турската държава, но никога не се среща с нея. Само веднъж изпраща романа "Чучулигата" на турския класик Решат Нури в оригинал с молба да го издаде в България. Димитрина наема преводач и вестник "Зора" помества романа с продължение в изпълнение на неговото желание.
Според близки на Ататюрк той също не я забравя до края на живота си. Дори и по време на най-голямата си слава се интересува дискретно от съдбата й. Първият турски президент, който въвежда латинската азбука, забранява фесовете и шамиите, заменя старите религиозни фамилии с модерни имена и дава права на жените, много се радва, когато чува българска реч. Когато Кооперативният музикален театър гастролира в Истанбул, изпраща два вагона за декорите и артистите, за да пристигнат в Анкара. Кани ги в имението си и откупува всички представления, за да могат хората да влизат безплатно. Друг път група български писатели са на посещение в Турция. Сред тях е и Елисавета Багряна. Ататюрк я кани на вечеря. По-късно в спомените си голямата поетеса пише: "Той ме покани на танц. Погледна ме в очите толкова мило, топло и каза: "Оставих сърцето си в България. Кажете ми как сега живее Мити?" "Добре е, споделя самотата си със съпруг", отвърнах и разбрах, че не аз съм в неговите прегръдки - той прегръщаше Мити."

Posted by nobilitybg at 11:33:33 | Permanent Link | Comments (1) |
<< previous post home next post >>

Comments
1 - Малко известен факт е, че отказът на ген. Ковачев да даде дъщеря си за жена на Ататюрк повлиява силно върху отношението на турския реформатор към религията и инспирира забраната на фереджетата в Турция, както и на акта, с който Ататюрк обявява джамията Св. София за музей и нарежда проучване на православните фрески в храма, замазани с глина при превземането на Константинопол. (Comment this)


Written by: Станимер Чаркчи at 2007/01/10 - 15:11:56
цитирай
3. krotalka - Един велик човек!
18.06.2008 09:45
Действал с желязна ръка за промените в Турция! Доста съм чела навремето за него. Най-много се възхищавам от начина по който въвежда латинската азбука!
цитирай
4. yuliya2006 - Крот, искам да ти отговоря с коме...
18.06.2008 09:54
Крот ,искам да ти отговоря с коментара, който ми прати Тюрк от Анкара в постинга на стиха в blog bg, има го горе като адрес

23. анонимен - Великите хора...
14.06 23:24
Добър вечер от Анкара!

Няма защо! Това е моят дълг към моя Ататюрк...
Радващо е, че има съвременници в България, тачещи светлата памет на нашият велик вожд!
Както споменах, при първа възможност ще изпратя нещо повече за него.
Мисля, че читателите на тази страничка биха били особенно заинтересовани да прочетат мнението му за българския народ...

На тях - истинските съседи и приятели - желая и аз всичко най-добро!...

ТЮРК


„Гледам на света с отворено сърце, изпълнено с чисти чувства и приятелство...“

КЕМАЛ АТАТЮРК


цитирай
5. tota - Българка държи в плен Ататюрк цели 25 години
11.01.2009 21:44
В Българска енциклопедия на братя Данчови между страниците, където е поместета статията за Кемал - паша Мустафа, наречен Ататюрк пазя изрезка от списаниеот 1995 година. В нея е поместен материала описващ голямата любов на Ататюрк. Автор е Йорданка Радойкова. Поместени са и снимки на Ататюрк и неговата любима Димитрина Ковачева. Историята на тяхната любов е описана почти така както е във в. Стандарт.Авторката на статията пише: "До края на дните си той пази портретчето на своята голяма любов. Когато Димитрина Ковачева умира през 1966 година турските вестници съобщават с големи заглавия:"Почина момичето, за което искаше да се ожени Ататюрк". Такава голяма несподелена любов, носена в сърцето и душата през целия живот е достойна за възхищение!!!
цитирай
6. yuliya2006 - ТОТА, ТОВА Е ВЕЛИКА ЛЮБОВ И Е БИЛА ...
11.01.2009 23:23
ТОТА, ТОВА Е ВЕЛИКА ЛЮБОВ И Е БИЛА СПОДЕЛЕНА ОТ ДВАМАТА...
НО НЕВЪЗМОЖНА, МОЖЕ БИ СЕГА ТЕ ТАМ СА ЗАЕДНО
ТЯ Е БИЛА В СЪРЦЕТО НА ТОЗИ ВЕЛИК ЧОВЕК, БИЛА Е НЕГОВА СИЛА, НЕГОВА ВЯРА...
СПОМНЯМ СИ КАК НА ГОДИШНИНА ОТ СМЪРТА НА МИТИ ЧУХ ЗА ПЪРВИ ПЪТ ЗА ТАЗИ ИСТОРИЯ.
БЯХ ПОТРЕСЕНА И ВСЕ С МЕН Я НОСЯ И СЛОБЯВАМ ПЪЗЕЛА ЗА ТЯХ...
БЛАГОДАРЯ ТИ ЗА ВСЯКА ДУМА, КОЯТО МИ НАПИСА.
ТОВА Е МНОГО СКЪП ПОСТИНГ ЗА МЕН!
С ОБИЧ ДЖУЛИЯ БЕЛ
цитирай
7. анонимен - za edin film
26.03.2009 13:59
ot kade moga da izteglq filma chuchuligata po romana na reshat nuri mn iskam da go gledam daite mi nqkakav sait
цитирай
8. yuliya2006 - ще се опитам да го намеря с обич ...
26.03.2009 16:32
ще се опитам да го намеря
с обич ДЖУЛИЯ БЕЛ
цитирай
9. анонимен - Димитрина Ковачева
11.09.2009 15:57
Особено щастлива съм,че съм българка,заради краси-
вата любов между Ататюрк и Ковачева.Повече хора
трябва да я знаят,за да разберат различната душев -
ност на образованите и интелегентни турци!
цитирай
10. анонимен - dodo
21.05.2010 18:29
Atatyurk e bil velik 4ovek....
цитирай
11. анонимен - kato Atatyurk nikoga nyama da se ...
01.01.2011 16:29
kato Atatyurk nikoga nyama da se rodi
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: yuliya2006
Категория: Поезия
Прочетен: 7365490
Постинги: 1506
Коментари: 12079
Гласове: 61495
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031